Nagrody i wyróżnienia

2016
Wyróżnienia dla organizatorów 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

21 listopada 2016 roku podczas uroczystej Gali w Operze Wrocławskiej Pani kustosz Danuta Król odebrała wyróżnienie dla Muzeum za organizację dwóch wydarzeń w ramach EDD 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Tegoroczne EDD w Gdańsku organizowała Piwnica Romańska, która zaprosiła do zwiedzania historycznych obiektów Kępy Dominikańskiej, tj.: odrestaurowanych podziemi z XIII wieku, w tym refektarza klasztoru Dominikanów oraz niedostępnych na co dzień pomieszczeń kościoła oo. Dominikanów. Sopockie Grodzisko zaś przygotowało rodzinną imprezę plenerową „Święto Plonów”, wyjątkowo w tym roku połączoną ze zbiórką funduszy na rzecz gdańskiego stowarzyszenia osób z upośledzeniem umysłowym. W programie znalazły się m.in.: inscenizacja słowiańskiego obrzędu Święta Plonów, warsztaty rzemieślnicze, pokazy, turnieje łucznicze, walki wojów, gry i zabawy dla dużych i małych oraz koncerty. Muzeum było również współorganizatorem EDD w „Osadzie Łowców Fok” w Rzucewie koło Pucka.

europejskie dni dziedzictwa

2015
Wyróżnienia za udział w 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa


W dniu 5 listopada 2015 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbyło się podsumowanie 23 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów EDD w poszczególnych województwach. Wśród 60 wydarzeń, które odbyły się na terenie województwa pomorskiego pięć zostało wyróżnionych przez Panią Profesor Małgorzatę Rozbicką – Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W gronie wyróżnionych są trzy, dla których organizatorem lub współorganizatorem było Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wyróżniono imprezy „Weekend z archeologią”, który odbywał się w Gdańsku oraz Święto plonów w oddziale Muzeum – Grodzisko w Sopocie, a także działania na terenie Parku Kulturowego – Osada Łowców Fok w Rzucewie gmina Puck.
Więcej informacji o naszych działaniach na stronach:

http://edd.nid.pl/page/relations?id=568&title=Weekend-z-archeologia
http://edd.nid.pl/page/relations?id=536&title=Swieto-plonow-w-skansenie-Grodzisko-w-Sopocie
http://edd.nid.pl/page/relations?id=519&title=Europejskie-Dni-Dziedzictwa-w-Parku-Kulturowym--w-Rzucewie

europejskie dni dziedzictwa

Udział w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 roku, którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa, Edukacja i Multimedia. Muzeum przedłożyło do konkursu w kategorii Wystawa udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy Romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą.

Jurorzy plebiscytu wybrali spośród 200 zgłoszeń z całej Polski 15 najważniejszych inicjatyw historycznych 2014 r. Przeszliśmy do II etapu kwalifikacji.

O ostatecznych wynikach zadecydowali internauci. Gala wręczenia nagród odbyła się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich w dniu 26.05.2015.

wydarzenie historyczne roku

Pomorska Nagroda Muzealna. Wyróżnienie za projekt „Piwnica Romańska z XIII w.”

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w ramach Pomorskiej Nagrody Muzealnej za projekt „Piwnica Romańska z XIII w.”. Celem konkursu jest uhonorowanie pracowników muzeów za szczególne dokonania i niezwykłe projekty przeprowadzone w danym roku.
XIII-wieczna piwnica, która została odkryta pod placem Dominikańskim na przełomie 2005 i 2006 r., a następnie poddana badaniom archeologicznym i zabiegom konserwatorskim, została 30 grudnia 2014 r. udostępniona zwiedzającym. Nowoczesna aranżacja światłem i towarzyszący zwiedzającym wirtualny przewodnik pozwalają docenić piękno tego najstarszego wnętrza historycznego w Gdańsku. Wraz z ekspozycją w pobliskiej Hali Targowej prezentującą fundamenty romańskiego kościoła św. Mikołaja tworzy unikatowy kompleks historyczny, będący wielką atrakcją turystyczną.

nagroda

 

2012
„Zabytek Zadbany” – nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zostało laureatem w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”, za adaptację spichlerza „Błękitny Baranek” w Gdańsku – pieczołowite podejście do substancji zabytkowej, użycie tradycyjnych metod wykonawczych oraz umiejętne wprowadzenie do obiektu funkcji muzealnej. Ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste rozdanie nagród miało miejsce 18.04.2012 r. w Stargardzie Szczecińskim podczas Gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Reprezentująca Muzeum kierownik Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew” Ewa Trawicka odebrała dyplom oraz pamiątkową tablicę z rąk Generalnego Konserwatora Zabytków, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pana Piotra Żuchowskiego. Wmurowanie i uroczyste odsłonięcie tablicy miało miejsce pod koniec maja.
Więcej informacji o konkursie na stronie: http://www.nid.pl/idm,1296,edycja-2011.html

2011
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku laureatem nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego „Europa Nostra”

Nagroda została przyznana w kategorii I – Konserwacja. Nagrodzony projekt obejmował prace ratownicze i konserwatorskie zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” w Gdańsku przy ul. Chmielnej 53 i adaptację budynku do nowej funkcji – Centrum Edukacji Archeologicznej.
7 kwietnia 2011 ogłoszono listę zdobywców nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego „Europa Nostra” 2011 (lista zwycięzców znajduje się poniżej). Nagrody zostały wręczone 10 czerwca podczas ceremonii w Concertgebouw w Amsterdamie w obecności Androulli Vassiliou, europejskiej komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży oraz Plácido Domingo, światowej sławy tenora i przewodniczącego „Europa Nostra”. Podczas ceremonii „Grand Prix” otrzymało sześć spośród 27 zwycięskich projektów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w 2011 roku.
Więcej informacji o nagrodzonym projekcie na stronie: http://www.europanostra.org/awards/48/

europa nostra